ZHENGZHOU SHENGHONG HEAVY INDUSTRY TECHNOLOGY CO., LTD. sales@gcfertilizergranulator.com 86--15286833220
Product Details
Place of Origin: Zhengzhou, China
Brand Name: Shenghong
Certification: BV, SGS, ISO
Model Number: SDZ-I-1.0
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 set
Price: Negotiable
Packaging Details: customer demand, usually in container
Delivery Time: 5-8 working days
Payment Terms: L/C,T/T,D/A,Western Union
Supply Ability: 120 sets per month
Raw Material Of Fertilizer: |
Powder |
Raw Material Of Machine: |
Carbon Steel |
Voltage: |
380V, 50HZ |
Condition: |
New |
Installation: |
Guidance Of Engineer |
Type Of Machine: |
Compound Fertilizer Granulator |
Color: |
As Your Request |
Capacity: |
1-2 Tons Per Hour |
Raw Material Of Fertilizer: |
Powder |
Raw Material Of Machine: |
Carbon Steel |
Voltage: |
380V, 50HZ |
Condition: |
New |
Installation: |
Guidance Of Engineer |
Type Of Machine: |
Compound Fertilizer Granulator |
Color: |
As Your Request |
Capacity: |
1-2 Tons Per Hour |
The DZG series compound fertilizer granulator is a new type of granulation equipment that utilizes a dry-free normal temperature process and molds materials in one operation. This equipment offers low investment, quick returns, and excellent economic benefits.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Name | Roller Press Compound Fertilizer Granulator |
| Capacity | 1 ton per hour |
| Power | 11kW |
| Roller Size | 150×220mm |
| Feeding Size | ≤0.5mm |
| Granular Diameter | 2.5-10mm |
| Moisture | 2%-5% |
| Model | SDZ-I-1.0 |