ZHENGZHOU SHENGHONG HEAVY INDUSTRY TECHNOLOGY CO., LTD. sales@gcfertilizergranulator.com 86--15286833220
Product Details
Place of Origin: Henan, China
Brand Name: Shenghong Heavy Industry
Certification: ISO9001;CE
Model Number: SDZ
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1
Price: Negotiable
Packaging Details: Customer demand, usually in container
Delivery Time: 15 work days
Payment Terms: L/C,D/A,T/T,D/P
Supply Ability: 80 sets per month
Powder: |
18.5KW |
Granules Shape: |
Oblate |
Proper Material: |
Feedstuff, Fertilizer, Dry Powder |
Additional Capability: |
Compound Fertilizer Granulator |
Application: |
Fertilizer Production |
Raw Material: |
NPK, Ammonium Nitrate, Etc. |
Granules Dia: |
2.5-20mm |
Material Moisture: |
2%-5% |
Roller Size: |
186*300mm |
Granular Shape: |
Round Ball Shape |
Voltage: |
380V |
Machine Type: |
Compound Fertilizer Granulator |
Function: |
Making NPK Compound Fertilizer |
Powder: |
18.5KW |
Granules Shape: |
Oblate |
Proper Material: |
Feedstuff, Fertilizer, Dry Powder |
Additional Capability: |
Compound Fertilizer Granulator |
Application: |
Fertilizer Production |
Raw Material: |
NPK, Ammonium Nitrate, Etc. |
Granules Dia: |
2.5-20mm |
Material Moisture: |
2%-5% |
Roller Size: |
186*300mm |
Granular Shape: |
Round Ball Shape |
Voltage: |
380V |
Machine Type: |
Compound Fertilizer Granulator |
Function: |
Making NPK Compound Fertilizer |
This powerful NPK machine is specifically designed to convert feedstuff, fertilizer, and dry powder materials into uniform, high-quality granules. With a feeding size of ≤0.5mm and moisture content of 2%-5%, this double roller granulator is ideal for use in fertilizer production applications.
Featuring a roller size of 186×300mm, our Compound Fertilizer Granulator produces granules with uniform size and shape, making them easy to handle and apply to crops. Its high efficiency and low energy consumption make it a cost-effective solution for fertilizer production needs.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Proper Material | Feedstuff, Fertilizer, Dry Powder |
| Condition | New |
| Application | Fertilizer Production |
| Granules Shape | Oblate |
| Power | 18.5KW |
| Roller Size | 186×300mm |
| Mixing Type | Compound Fertilizer Granulator |
| Feeding Size | ≤0.5mm |
| Rotor Diameter | 1.6m |
Our SH model compound fertilizer granulator handles feeding sizes of ≤0.5mm and works with various raw materials. The 186×300mm roller size ensures consistent granule size and shape. Machine color can be customized to customer requirements.
Our experienced technicians provide comprehensive support to ensure maximum return on your investment in the Compound Fertilizer Granulator.