ZHENGZHOU SHENGHONG HEAVY INDUSTRY TECHNOLOGY CO., LTD. sales@gcfertilizergranulator.com 86--15286833220
Product Details
Place of Origin: Henan, China
Brand Name: Shenghong Heavy Industry
Certification: ISO9001;CE;BV
Model Number: SDZ
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 set
Price: Negotiable
Packaging Details: Customer demand, usually in container
Delivery Time: 15 work days
Payment Terms: L/C,T/T,D/A,Western Union
Supply Ability: 80 sets per month
Feeding Size: |
<=0.5mm |
Moisture: |
2%-8% |
Additional Capability: |
Compound Fertilizer Granulator |
Color: |
Customized |
Application: |
Fertilizer Production |
Powder: |
18.5KW |
Proper Material: |
Fertilizer, Dry Powder |
Mixing Type: |
Compound Fertilizer Granulator |
Feeding Size: |
<=0.5mm |
Moisture: |
2%-8% |
Additional Capability: |
Compound Fertilizer Granulator |
Color: |
Customized |
Application: |
Fertilizer Production |
Powder: |
18.5KW |
Proper Material: |
Fertilizer, Dry Powder |
Mixing Type: |
Compound Fertilizer Granulator |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Roller Size | 186×300mm |
| Moisture | 2%-5% |
| Application | NPK fertilizer making machine |
| Mixing Type | Compound Fertilizer Granulator |
| Color | Customized |
| Power | 18.5KW |
| Feeding Size | ≤0.5mm |
| Rotor Diameter | 1.6m |
| Proper Material | Feedstuff, Fertilizer, Dry Powder |