ZHENGZHOU SHENGHONG HEAVY INDUSTRY TECHNOLOGY CO., LTD. sales@gcfertilizergranulator.com 86--15286833220
Product Details
Place of Origin: Zhengzhou, China
Brand Name: Shenghong
Certification: BV, SGS, ISO
Model Number: SDZ-I-1.0
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 set
Price: Negotiable
Packaging Details: customer demand, usually in container
Delivery Time: 5-8 working days
Payment Terms: L/C,T/T,D/A,Western Union
Supply Ability: 120 sets per month
Raw Material Of Fertilizer: |
Dry Chemical Powder |
Raw Material Of Machine: |
Carbon Steel |
Voltage: |
380V, 50HZ |
Condition: |
New |
Installation: |
Guidance Of Engineer |
Power: |
11kw |
Warranty: |
1 Year |
Product Name: |
Compound Fertilizer Granulator |
Raw Material Of Fertilizer: |
Dry Chemical Powder |
Raw Material Of Machine: |
Carbon Steel |
Voltage: |
380V, 50HZ |
Condition: |
New |
Installation: |
Guidance Of Engineer |
Power: |
11kw |
Warranty: |
1 Year |
Product Name: |
Compound Fertilizer Granulator |
Our compound fertilizer granulator is a key fertilizer equipment in compound fertilizer granulation. This roller-type compound fertilizer granulator is a new-designed fertilizer roller compaction granulation device developed and researched by our team. Materials are granulated at room temperature with no drying process required, making it more energy-efficient and cost-effective.
This compound fertilizer granulator machine represents extrusion granulator technology. Dry materials are compressed into hard, dense blocks under pressure (Extruding Process), then crushed, screened, and granulated (Granulating Process). The extrusion process removes air between particles and brings particles close enough to create molecular attraction forces, forming granule hardness through molecular interaction. Our machine features continuous extruding granulation with positive-displacement.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Name | Compound Fertilizer Granulator |
| Model | SDZ-I-1.0 |
| Capacity | 1.5-2.5 tons per hour |
| Power | 18.5 kW |
| Roller Size | 186×300 mm |
| Granules Diameter | 2.5-20 mm |
| Feeding Size | ≤0.5 mm |
| Moisture | 2%-5% |