ZHENGZHOU SHENGHONG HEAVY INDUSTRY TECHNOLOGY CO., LTD. sales@gcfertilizergranulator.com 86--15286833220
Product Details
Place of Origin: Zhengzhou, China
Brand Name: Shenghong
Certification: BV, SGS, ISO
Model Number: SDZ-I-1.0
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 set
Price: Negotiable
Packaging Details: customer demand, usually in container
Delivery Time: 5-8 working days
Payment Terms: L/C,T/T,D/A,Western Union
Supply Ability: 80 sets per month
Raw Material Of Fertilizer: |
Dry Powder |
Raw Material Of Machine: |
Carbon Steel |
Condition: |
New |
Granules Dia: |
2.5-20mm |
Power: |
18.5kw |
Type Of Machine: |
Compound Fertilizer Granulator |
Warranty: |
1year |
Capacity: |
1.5 Tons Per Hour |
Raw Material Of Fertilizer: |
Dry Powder |
Raw Material Of Machine: |
Carbon Steel |
Condition: |
New |
Granules Dia: |
2.5-20mm |
Power: |
18.5kw |
Type Of Machine: |
Compound Fertilizer Granulator |
Warranty: |
1year |
Capacity: |
1.5 Tons Per Hour |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | SDZ-I-1.0 |
| Product Name | Compound Fertilizer Granulator |
| Voltage | 380V/50Hz (customizable) |
| Capacity | 1 ton per hour |
| Granular Diameter | 2.5-20mm |
| Moisture | 2%-5% |
| Feeding Size | ≤0.5mm |
| Power | 18.5kW |